Sziasztok,
A meglévő Tridentem mellett, viszonylag korlátozottak a lehetőségeim hely szempontjából, ezért már régóta szemeztem a Voron V0-val, de sosem szántam rá magam az építésre.
Körülbelül fél éve jött szembe velem a 3dprintersforants.com oldal, azon belül is a DoubleDragon nevű, független dupla extruderes (Indepentend Dual Extruder, IDEX) V0 alapokon nyugvó mod, vagy már-már önálló printer.
Mindig is nagyon tetszettek az IDEX nyomtatók és nagyon szerettem volna ilyet magamnak, úgyhogy elindult a vezérhangya, sokat gondolkodtam, számolgattam, mennyibe is fog kerülni, hol fog elférni stb.
Rengeteg kutatás, számolás és CAD bogarászás után úgy döntöttem, hogy belevágok a projektbe, de lesz benne néhány csavar!
Ezekkel kapcsolatban szeretném ide leírni a tapasztalataimat, hogy tanulhassatok ti is belőle és ne kövessétek el a hibáimat! (SPOILER: a projekt végül hamvába holt, és ebben a formájában eléggé valószínű, hogy sosem lesz befejezve)
És akkor lássuk mit változtattam az eredeti designon, miért és utólag mi erről a véleményem/tapasztalatom:
1.) NEMA14 motorok 17-esre cserélése
- az ötlet alapvetően azért született, mert volt "készleten" nagyobb mennyiség, nagyon sok CAD bogarászás, prototípus nyomtatás, különböző felfogató adapterek és motor mount designok után végül született egy megoldás, ami végülis az A/B illetve az Y motorok tartóinak megnagyobbítása lett, ez azzal járt hogy a nyomtató egész vázát hátrafelé 7mm-el meg kellett növelni, de ezzel igazából nem volt semmiféle gond, ezt akár még javasolnám is szívesen bárkinek alkalmazni, mint költség csökkentő megoldás (STL-eket is tudok talán előkotorni ha esetleg valakinek szüksége lenne rá)
2.) Tri-Zero mod alkalmazása
- a Tri-Zero egy önálló V0 mod, ami szintén zruncho3d (a DD fejlesztője) munkája, a V0 eredeti 1 darab trapézorsót cseréli le 3db független motor által hajtott fogasszíjjra, Trident szerű asztalszintezést téve ezzel lehetővé.
Amikor elkezdtem az alkatrészek beszerzését, csatlakoztam a DoomCube discord szerverére is, ahol ezek a mikro printerek "otthon" vannak, minden a 3dprintersforants.com oldalon megtalálható nyomtató design rendelkezik ott dedikált csatornával, itt kaptam ezt a tippet többektől, hogy a DoubleDragon design nagyon jól működik együtt a Tri-Zero moddal, és hát ha már lúd legyen kövér alapon belevágtam ebbe is.
Persze, ekkora már az alkatrészek nagyrésze ki volt nyomtatva, úgyhogy lett nagyon sok alkatrészem ami már nem kell, meg egy csomó új ami meg kéne, teljesen rendszerezetlenül, ez később hatalmas hibának bizonyult, ugyanis, ezek a modok mincsennek azért annyira jól dokumentálva mint az "eredeti" Voron designok, például: nincs olyan részletes építési útmutató sem, szóval marad a CAD modell és a józan ész, ez sok kavarodást és sok extra szétszedés-összerakás ciklust jelentett, mire összeállt a gép
3.) Olcsó kínai lineáris csapágyak
Erről nem szeretnék sokat írni, kb. annyiért vettem a készletet, mint a nomrális minőségű sínek darabára. Ez nagyon szépn látszott is a minőségen, mire az építés elkészült, a sínek nagyon csúnyán rozsdásodtak, szorultak, egyszóval használhatatlanok.
4.) V0 vázkészlet használata, egyedi méretű profilok helyett
- Hát, a végére hagytam a(z egyik) legnagyobb hibát amit elkövettem. A DoubleDragon a két fejes kialakítás miatt 100mm-el szélesebb mint az alap V0, ehhez hozzá jött még a NEMA17 modom miatt 7mm toldás hátrafelé, tehát 2-3 kivétellel, egyetlen profil sem stimmel az alap V0 vázzal.
Azt találtam ki, hogy egyedi méretre gyártatott profilok helyett, veszek innen a shopból egy V0 vázkészletet és a hiányzó hosszokat, nyomtatott profilokból fogom megoldani. Találtam az internet mély bugyraiban CAD modelt 1515 T-SLOT profilról, ebből nyomtattam 4x 50mm-es darabot Prusament PCCF-ből, a profilok összetoldását pedig M3 hernyócsavarokkal oldottam meg. Na ez egy orbitális hiba volt, ezt nem javaslom senkinek! A legerősebb ponton, ahol a vázat több irányból merevítették egyéb nyomtatott alkatrészek is, illetve a nyomtatott profil is kapott a végébe M3 insert-nut-ot, ott sem volt sem igazán derékszögű, sem igazán stabil a váz.
A felsoroltak ellenére is, sikerült eljutnom odáig, hogy mechanikusan és elektromosan készen volt a gép, összeraktam, bekábeleztem és üzemelt, elkezdődött (volna) a beállítás/kalibrálás, és itt jöttek elő a hibák, szorultak a sínek, csuklott a váz, nem tudtam semmilyen stabil beállítást elérni vele.
Ekkor tettem félre az egészet (in fact elbontottam 😃)
TL;DR;
Ajánlanám-e tehát a DoubleDragon designt?
Igen, de óvatosan a módosításokkal, az egész mod alapvetően forgatja fel a V0 koncepcióját, érdemes megfontolni, hogy meddig lehet ez még bonyolítani úgy hogy az még managelhető maradjon.
Illetve így a végére még egy jótanács: javaslom, hogy ha tehetitek építsetek egy stock V0-t mielőtt belevágnátok a DD építésébe!
Bocsánat ha kicsit hosszúra sikerült, köszönöm ha elolvastátok, kérdés/kérés esetén keressetek nyugodtan, igyekszem válaszolni mindenre! 🙂